Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. określiło wskaźniki efektywności energetycznej za rok 2019 dla sieci ciepłowniczej w lubelskim systemie ciepłowniczym zasilanym z elektrociepłowni PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków oraz Megatem EC-Lublin Sp. z o.o.
Dowiedz się więcejCiepło systemowe produkuje się w elektrociepłowniach lub ciepłowniach oddalonych od centrów miast. Stamtąd, za pomocą sieci ciepłowniczych (systemu rurociągów) dociera do budynków pod postacią bardzo ciepłej wody. Budynek przyłączony do systemu ciepłowniczego wyposażony jest w wewnętrzną instalację centralnego ogrzewania wypełnioną wodą, która następnie trafia do kaloryferów w całym budynku.
Poznaj system ciepłowniczyCzy wiesz, że ciepła woda w kranie i ta, która krąży w kaloryferach to nie to samo? W kranie znajduje się woda wodociągowa, podgrzewana w specjalnym urządzeniu, zwanym węzłem cieplnym, który najczęściej jest usytuowany w piwnicy budynku. Woda w kranie nigdy nie miesza się z wodą z sieci ciepłowniczej.
Dowiedz się więcejCiepło systemowe dostarczane z elektrociepłowni produkowane jest w procesie kogeneracji, czyli jednocześnie z prądem. W ten sposób powstaje niemal 2/3 całego ciepła w Polsce. Dzięki temu sprytnemu procesowi spala się o 20 proc. mniej paliwa (np: węgla) i emituje o 30 proc. mniej dwutlenku węgla, niż gdyby ciepło i prąd produkowane były osobno.
Poznaj kogeneracjęGłównym źródłem niskiej emisji są kotły i piece na paliwa stałe w gospodarstwach domowych i lokalnych kotłowniach oraz transport samochodowy
Na koniec dekady udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto ma wynieść co najmniej 23 procent
Rządowe plany transformacji energetycznej pozytywnie oceniają eksperci Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. W PEP 2040 podkreślono potencjał ciepłownictwa systemowego w walce…
Tworzenie zieleńców, sadzenie drzew i zakładanie ogrodów to nie są fanaberie miejskich hipsterów, ale konieczność. Las w mieście to ludzkie…