Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie wraz z Lubelskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej S.A. z prowadzi kampanię informacyjną „Oszczędność w każdym stopniu” mającą zachęcić mieszkańców Lublina do oszczędzania ciepła.

Z badań przeprowadzonych w Lublinie wynika, że ponad połowa mieszkańców utrzymuje w swoich mieszkaniach średnią temperaturę na poziomie co najmniej 22 stopni C. Tymczasem dla dobra naszego zdrowia, portfela i zasobów naturalnych, średnia temperature w mieszkaniu nie powinna przekraczać 20 – 21 stopni. Potwierdza to także Polskie Towarzystwo Alergologiczne.  Wyższa temperatura ma niekorzystny wpływ na zdrowie, ponieważ wysusza powietrze, co sprzyja m.in. stanom zapalnym gardła, chorobom dróg oddechowych i obniżeniu naszej odporności.

Aby kontrolować temperaturę w mieszkaniu, nie trzeba wielkich inwestycji. Wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek, które pomogą obniżyć zużycie ciepła i wysokość rachunków. Oszczędnośc kryje się w każdym stopniu. Średnie obniżanie temperatury w pomieszczeniach o 1° w sezonie grzewczym pozwala na zredukowanie zużycia ciepła o 5-8%, nie obniżając tym samym komfortu cieplnego domowników. Z wyliczeń ekspertów wynika, że gdyby wszyscy Polacy obniżyli w domach temperature do 20 stopni Celsjusza, zużylibyśmy 1 milion ton węgla mniej, zmniejszylibyśmy również emisję dwutlenku węgla o 2 mln ton – to tyle, ile pochłania 30 mln drzew.

Więcej informacji, jak oszczędzać ciepło znajdą Państwo na stronie www.20stopni.pl